Thrash Nightmare 5 - Písek

Blíží se thrashmetalový svátek v Písku. Letos tam z časových důvodů nebude distro s vinyly z naší nabídky. ALE: na koncert se v průběhu večera dostavím. Kdo si nějaké desky vybere z internetového obchodu, rád je přivezu. Stačí dát vědět do 28.10. odpoledne, kdo co bude chtít. Nabídka je poměrně široká.

Debut Six Degrees of Separation po 15 letech na vinylu

 Vinylového vydání se letos dočkalo první album Six Degrees of Separation z roku 2002. Kapela s nezaměnitelným stylem se od té doby zařadila mezi tuzemskou metalovou špičku.

 

 

Root - The Temple in the Underwold - new vinyl reissue

The third album Root - The Temple in the Underworld (1992) is now agian available on vinyl. Released by Nasphyr Personal Daemon as LP + 7" in gatefold cover.

 

 

 

HYPNOS

LP Hypnos - The Whitecrow už v prodeji.

The new Hypnos LP - The Whitecrow already available.

Nová deska Antigod vyšla na vinylu

Ve spolupráci s několika dalšími labely vyšlo u Monster Nation aktuální album Antigod. Nahrávka Wareligion nabízí thrash metal, ale s příměsí death metalu, protože minulost v Disfigured Corpse v sobě chlapci pořád mají.

Laid to Waste on LP

 Debut album of Czech thrash metal band Laid to Waste was just released on red vinyl by Support Underground records. This album belongs to best Czech thrash metal albums ever. The future will confirm.

Törr - Gang Live (demo 1989)

Live recordings of the programme Gang from 1989 served as Törr second demo. Now for the very first time available on vinyl.

 

 

Törr - Witchhammer (demo 1987)

   The cult Törr  demo Witchhammer recorded in 1987 Witchhammer was just released on LP. This recording had a crucial role in the Czechoslovakian metal history. In 2007 in it was released on 2LP as the 20th anniversary special edition, along with other Törr recordings. This release is sold out for a long time, but it is not possible to release again the same 20th anniversary edition. That is why this demo was now, in august 2015, released as an LP, without the other versions and bonuses, in a new cover and with a new inner sleeve.

Additional information